Sokak Hayvanları İçin Mama Yapalım.

e9ed8a62f0f8c0c00e28ff668ed0aa69Sokak hayvanlarına yardım etmek için o çok pahalı mamalardan almanıza gerek olmadığını biliyorsunuz değil mi?

Yapımı son derece kolay bir tarif vereceğim size ve emin olun bu mama onları inanılmaz derecede doyuruyor. Keyifle yemeleri de cabası.

Kedi- Köpek doyurucu enfes lezzetin adı; tavuk suyu çorbası. Kafanızdaki soru işaretlerini kenara koyun. Bunun yapımı da maddiyatı da sonucu da çok keyfili ve bereketli inanın bana. Şimdi ilk önce bir markete gidin ve kemik, deri, göğüs ne varsa almak istediğiniz hepsini alıp gelin eve.

Her birini güzelce yıkadıktan sonra bir tencereye su doldurup, içerisine tavukları atın ve kaynamaya bırakın.

photo4

O arada sağlamlık açısından iki ya da üç büyük market poşetinin içerisine bayat ekmekleri ufalaya ufalaya hafiften ıslatarak doldurun.

photo2

Kaynayan tavuklardan etli olanları bir kenara çıkarın, kemikleri içerisinden alın ve geri kalan tüm suyu ufaladığınız ekmeklerin içerisine dökün. Çok sıcak olduğu için, eğer ki hemen verecekseniz içerisine biraz soğuk su da ilave edebilirsiniz.

Ardından etli tavukları gelişi güzel boyutlarda ufak ufak parçalayın ve her birini çorbanın içerisine atın. Onları karıştırıp, boş bir kaba koyabilir ya da direk o poşetle bahçenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz.

photo1

Ben kap buldukça kenarda tutuyorum bu tarz durumlar için. Özellikle peynir ya da yoğurt kapları bu durum için biçilmiş kaftan oluyor. Bir tencereden 6 -7 kap mama çıkıyor belki de daha fazla. Bunları her sokak, her bahçe ya da kedi – köpeklerin bulunduğuna emin olduğunuz her noktaya koyarsanız kokusunu alan yavruların anında gelip mamaya üşüştüğünü göreceksiniz.

photo3

Son derece kolay ve masrafsız bu yöntemi her gün olmasa da haftada bir kere bile yapsanız onları oldukça mutlu edersiniz.

Unutmayın; iyilik önce içinizde başlar… Kolay gelsin…

Be first to comment