Doğa ve Çocuklar için Koşmaya Var mısın?

 

“Adım Adım” duydun mu?

Sıklıkla karşılaşıyorum bu isme. Sen de denk gelmişsindir. Ve belki denk gelmene rağmen dikkatlice bakmadın hiç. Dinle o halde beni. Çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi anlatacağım sana. Bilirsin severim bu tarz şeyleri. Ben buradan anlatayım ki, sen de anlat ona buna. Ve büyüyelim birlikte.

Adım Adım, Mart 2008’de, yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumu. 6 bin gönüllü koşucusu ve 66 bin bağışçısı aracılığıyla bünyesinde yer alan Sivil Toplum Kuruşları’na maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyor.

Peki işler nasıl yürüyor?  Hemen anlatayım.

Bu sene 15 Kasım tarihinde gerçekleşecek İstanbul Maratonu’nda Adım Adım ekibi de yer alacak ve bir STK yararına koşacaklar. Ve işin en mis kısmı da şu: sen de istersen bu koşuya Tema Vakfı için “Ağaç Kardeşliği” kapsamında katılabileceksin. Bence bireysel katılmak yerine bu denli özel bir ekipte yer almayı sen de tercih edersin 🙂

adim-adim-kosu-2

Sen koşarken ve bağış yapılırken neler mi olacak?

• Türkiye’nin 7 bölgesinden çocuklar, yıl boyunca bu özel doğa eğitim programına katılacak
• Boynuna asabileceği şekilde tasarlanmış bir gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıkları yakından inceleyecek
• Kendi saksısına, kendi tohumunu ekip bir fidanın yetişmesine tanıklık edecek
• Fidanı yetişirken gözlem defterine duygularını, düşüncelerini not edecek
• Zamanı gelince yetiştirdiği fidanı toprakla buluşturacak
• Tüm bu süre boyunca TEMA Vakfı’ndan gönüllüler onu ziyaret edecek, sorularını yanıtlayacak
• Eğitim alan her çocuk için Çanakkale’de bir fidan dikilerek 4.000 4000 fidanlık bir Hatıra Ormanı oluşturulacak. Çanakkale’de fidanlar dikile dursun, 7 ildeki 4000 çocuk bir yandan da “yaparak ve yaşayarak” doğa eğitimi alacaklar. Bu eğitimin bir parçası olarak kendilerine dağıtılan saksılara Çanakkale’deki 4.000 fidanın kardeşi olan ağaçları yetiştirmek için tohum ekip filiz vermesini ve bir fidanını yetişmesini gözlemleyecekler.
 Böylelikle çocuk, saksıda yetiştirdiği fidan, ormandaki fidan, onun için koşanlar ve onların bağışçıları; herkes ağaç kardeşi olacak.

TEMA Vakfı’nın hedefi 4000 çocuğa bu eğitimi verebilmek ve 8000 fidan dikebilmek. Çocuklar da Ağaç Kardeşliği Projesi ile TEMA Vakfı uzmanları tarafından tasarlanmış, doğayı deneyimlemeye ve gözlemlemeye dayanan bir eğitim alacak.

Yani diyeceğim o ki, gel! Sen de bu maratona katılacaksan bu sefer Adım Adım ekibi ile Tema Vakfı için koş. Detaylı bilgi istersen sana facebook sayfalarının linkini ( http://on.fb.me/1FHGWsZ) ve üye olmak istersen linkini () iletiyorum.

Gerisi sende. 🙂

Adim_Adim_kosu-tema-3

 

 

Be first to comment