Meme Kanserinden Korkma!

large (2)

Bir hastalık ki kadını; dişilikten uzaklaştırdığına inanılan, eşi tarafından yuvasından kovulan, kendi bedeninden utandıran ve en berbat olanı da depresyona sokup ruhsal problemler yaratan…

Meme Kanseri ve bilinçsiz toplum, bedensel ilişkiler, ruhani çöküşler, ölümler…

memekanseri

Akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı en fazla olan Meme Kanseri, son zamanlarda ciddi bir yükselme göstererek maalesef ki, pek çok kadının hastalıktan da öte yaşam hakkının eksilmesine sebep olmaktadır.

Eşini sadece “seks objesi” olarak gören, göğsü alındıktan sonra da eşine sözlü ve fiziksel şiddette bulunarak bir kadının gururunu zedeleyecek kadar hadsizleşen insan görünümlü mahlukatlar ne acıdır ki; günümüzde din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın aynı hız ve tehlikede devam etmektedir.

Hangi vicdan, hangi yürek, hangi cehalet bu denli kötü niyetli olabilir bilmiyor ve asla kabul edemiyorum bu durumu.
Bir ömrü birlikte geçirmeyi kabul edip, eş olarak gördükleri birine, hem de böylesine tehlikeli ve ölümcük bir hastalık neticesinde uyguladıkları bu zulmün iki dünyada da hiçbir affı olmadığına, bugün olmasa da elbet bir gün ilahi adaletin en yüce kısmından paylarına düşeni alacaklarına inancım ve isteğim oldukça fazla.

memekanseri2

Olmamalı… Bir kadın evlenirken eşini, üzerinde oluşabilecek her türlü kötülük ve eksiklikte, iyilik ve tamamlayıcılığıyla kabul ederken; bir erkek kadını düzenli seks hayatına dahil etmek için ve görüntüsünde hastalık ya da zaman faktörleriyle oluşacak değişikliklerde elinin tersiyle itmek için hayatının en önemli kısmına almış olmamalı…

Günümüz, kendini eşine beğendirmek ya da karşı cins tarafından dikkat çekmek için henüz 19 -20 yaşında estetik masalarına canlarını koyan duygusal ve korku yüklü kadınlarla dolu. Bu durum her gün artıyor, her gün daha da şiddetleniyor.

Kendisini eksik hissetmesini sağlayan bir eşi neden kabul eder ki bir kadın? Evet, belki de verilen cevaplar karşısında asla tatmin olmayacağım ama, hayat şartları doğrultusunda kabul etmeye sürükleneceğim lanet bir gerçek bu.

Erkeklerin büyük bir kısmı eşlerini her koşulda güzel, bakımlı, en olası ölçülerde, en güzel giysilerde görmek istemekte. Ne bir hastalık, ne bir eksilme, ne bir acı, ne bir yaşlılık. Onlara hiçbir etken değmeyecekmiş gibi egoizm pençesine hapsolmuş istekler bunlar.

Meslekleri ne olursa olsun, araştırmaların büyük bir kısmı erkeklerin ruhsal güzellik, iyi niyet ve sahiplenme duygusundan önce listeye ilk olarak görselliği koyduklarını belge belge açıklıyor zaten.

kanser

Meme kanseri estetik cerrahi uygulanan bir değişim değil, bedende gezen tümörün yok olması ve hayata bir insanı yeniden kazandırmak için yapılan sağlık odaklı cerrahi bir müdahaledir ki; bu hastalığın pençesinde kalıp, ölümü her nefesinde bir sonrası olmayacak mı tedirginliği yaşayan birine “memen yok, sen artık kadın bile değilsin” şeklinde sözler söylemek, ayıbın ve günahın en ileri halidir.

İnsanları, kadınları bilinçlendirmek ve erken teşhisin hayat kurtaracağına dikkat çekmek adına meme kanserinin belirti ve oluşma faktörlerini aşağıda paylaşıyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu güzel günlere…

OLUŞMA FAKTÖRLERİ

50 yaş üzerindeyseniz
Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse (anne veya kızkardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla)
Daha önceden diğer memede kanser tespit edilmişse
Adet görmeye 12 yaşından önce başlanmışsa
Hiç gebe kalınmamışsa
Adet görme 50 yaşından sonra da devam ederse

BELİRTİLER
Memede veya koltuk altında ele gelen kitle (sertlik, şişlik)
Meme başından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)
Memebaşında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
Memebaşı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)
Meme cildinde yara veya kızarıklık
Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü)
Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

teşhis

Be first to comment