Nikah Şekeri Yerine Ne Yaptık?

 

Dünyaya yararlı olmak çok da zor değil aslında. Öylesine basit, öylesine ince detaylarda gizli ki güzellikler. Görmek, bilmek ve en önemlisi bu güzellikler karşısında keyiflenmek.

Gösteriş ve insanların gözünü boyama halinden oldum olası kaçtım. Bu duygularımı evlilik sürecinde de devreye sokmak istedim ve ne kadar şanslıyım ki eşim de benimle aynı fikirde oldu her adımda.

Duygularına yenik düşmeyen biriyim. Sırf insanlara beğendirmek için tek bir hamlede bulunmadım yaptığım işlerde. Buna nikah şekeri de dahil. Diyeceksiniz ki ne alaka? Anlatayım.

Uzun bir araştırma ve kabarık bir sermaye işi bu nikah şekeri olayı. Kaba tabirle “çöpe atılan para” olarak da adlandırabiliriz. Yüzlerce çeşit, milyonlarca insan ve sonunda çöp kutusunu boylayan nikah şekerleri. Tüm bu modeller içerisinden en gösterişlisini seçme ve beğenme halleri de cabası…

Biz yapmadık. Nasıl yani demeyin. Nikah şekeri yerine çok başka bir sayfa açtık bu işe.  Bağış yaptık! WWF Türkiye’ye herkes adına bir bağış yaptık ve karşılığında bunu ifade eden bir kitap ayracı aldık dağıtmak için.

20131225_085313

Kitap ayracında;”Değerli Davetlimiz; Nikah şekeri yerine, sizin adınıza WWF Türkiye’ye bağış yaparak ülkemizin doğasını korumak için yürütülen çalışmalara destek olduk. Mutluluğumuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz.” yazıyordu. Altında da isim tarih ve benzeri detaylar. Sadece fazla sade olduğu için köşesini delerek lif ve nazar boncuğu iliştirdik ayraca ki; insanoğlu bir kağıt parçası tutuşturdular elimize diyerek okumadan geçmesinler diye 🙂

Çoğalmalı bu haller. Pek çok dernek ve kuruluş bu tarz imkanlar sunuyor. Yeter ki kafanıza koyun ve gösterişi bir kenara bırakıp dünyaya faydalı bireyler olmayı arzulayın. Bu bağış sonrasında bize nesli tükenmekte olan bir su kaplumbağasını evlat edindiğimizi söylediler. Üstüne bir de sertifikamız oldu. Belki de o hayvanın bir günlük yemeği bizim yardımımızla çıktı. Kim bilir. Ama bildiğimiz bir şey var ki; o bağış gerçekten çok iyi bir yere gitti.

20131225_085323Ayracın altına zeytin ağacı, defne yaprağı vb. çizimler tasarlamış dernek. Siz istediğinizi seçiyorsunuz. Biz, Ege aşığı ve barış yanlısı bir çift olarak Zeytin ağacını tercih ettik.

Yakın bir zamanda evlenecekseniz ya da çok yakınınız bu kurum içerisine girecekse ufak bir fikir olsun istedim.  Güzel yürekli olmak ve güzel haller altında imzanızın olmasını istiyorsanız kulağınızın köşesinde küpe niyetine dursun bu fikir. Ama yine de tercih sizin. Baskı yok 🙂

 

2 Comments

 • Yanıtla Nisan 2, 2017

  sena özer

  fiyat bilgisi verebilir msiniz?

  • Yanıtla Nisan 4, 2017

   utopikkafa

   Merhabalar, fiyat konusunda maalesef bir şey diyemem çünkü neredeyse 4 yıl olacak 🙂

Leave a Reply