35 Yaşa Mektup

 

Tam 10 yıl var… Hayat karmaşasında nefes alıp büyümeye fırsat buluyor ve her defasında yaşlılık merdivenlerine bir basamak daha ekliyorum.

Şimdi tam da en heyecanlı yaşımdayım. Duygularımın esiri olmadığım, mutluluğu aradığım ama aklımı asla yukarılara saçmadığım yaşımda…

Olgunlaşmayı, para kazanmayı, dik durmayı, acılarla savaşmayı, eğlenmeyi, doymayı, okumayı ve bilgiyle dolmayı ekliyorum sırtıma.

Daha çok yemek yapıyor, daha çok geziyor, daha çok öğrenip, daha çok seviyorum.

Bugün 25 yaşındayım. Evliliğimin 1. yılı dolmadı, kariyerim 10 yıllık olmadı… Ne teyzeyim, ne Ezgi… Tam olarak küçüklerin abla dediğiyim.

Ama bir gün gelecek ve ben de anneliği tadıp; çocukların gözünde büyüttüğü o teyzelerden olacağım.

Belki daha ağır başlı, biraz daha deneyimli, daha sert darbeli ama bir o kadar bilgili ve dolu… Büyüyeceğim, tamı tamına ortalayacağım hayat yolunu.

35 olduk mirim diyerek tokuşturacağım rakı bardağımı Müzeyyen eşliğinde. Belki de Müzeyyen de olmayacak artık bu evrende… Tıpkı Sezen gibi ben de selam yollayacağım gökyüzündeki tüm sevdiklerime. Aklıma gelecek yitirdiklerim ve yanacak canım taa derinden ama yine de güçlü olmayı başaracağım.

Şimdi sevgili 35 yaş; bir kaç önerim, belki dileğim, aslına bakarsan emrim olacak sana. İyi dinle!

Sakın ha sakın kaybolma bu yaşam boşluğunda. Aman diyim kaptırma kendini tek bir şey uğruna. Anneliği de, eşliği de, çalışmayı da olması gerektiği kadarıyla yaşa. Kaybolma. Kendini asla tek bir uğurda hırpalama.

Bolca öğren! Yeni bir dil, yeni bir hobi. Bambaşka yerler görmüş ol bu koca zaman diliminde. Farklı ülkeler gez ve bambaşka lezzetler tat. Hırslarının da kurbanı olma asla. Yine ağla acı bir olaya ve  o zaman da seyret kedileri.

Paranın kölesi olmamayı, gururunu hiçe saymamayı o zaman da öğütle kendine. Öncelikle de  insanlık ve vicdanı, inancını, sadakatini asla kaybetme.

Renkli ol yine. Bugünkü gibi mavi ol ya da kırmızı… Yine rahat kıyafetlerin olsun üzerinde. Çimenlere yatmaktan sakın çekinme. Kötülük düşünerek kendini de kötü ve karanlık bir geleceğe sürükleme. Her açının en temizini, her kötülüğün iyiliğini, her çirkinin güzelliğini görmeye devam et.

Ayağını kaydırmak isteyenlere, seni ve mutluluğunu görmek istemeyenlere sakın aldırış etme ve inadına gülümse.

Şimdi 10 yıl var seni görmeye. Tanışmamız pek bir uzak gibi ama oldukça yakın belki de. Su gibi akan zaman çabuk kavuşturabilir bizi belki de. Ve sen beni yine dik duruşunla karşılamayı ihmal etme.

Çalışmayı, emek harcamayı, başarmayı ve iyi olmayı unutmadığın için teşekkür ederim sana şimdiden. O güne geldiğimde yine bu tarihte 45 yaşa yazacağım mektubumda görüşmek üzere…

 

 

 

 

3 Comments

 • Yanıtla Mart 16, 2016

  Dilek Yelken Araz

  Seni, burada tanıdım ama o kadar samimisin ki kurduğun her cümle o denli sahici ki … Okuduğum hemen her cümle sonunda yüzümde kâh bir tebessüm, kâh gözümde yaş “ne kadar harbi kız, ne de güzel anlatmış” demekten alamadım kendimi… Seninle, yazdıklarınla tanışmış olduğum için çok mutluyum. Bilemiyorum gelecek planların arasında yer alıyor mu ama bence sen bir kitap yazmalısın, yazmalısın ki çok daha fazla kişi seni tanıma şansını yakalamış olsun. Çok daha fazla kişiyi ışığınla aydınlat…Hayat hep gülsün sana, hep mutlu ol küçük kardeş.. Sevgiler…

  • Yanıtla Mart 17, 2016

   utopikkafa

   Şimdi de benim gözümden yaş aktı ve enfes bir gülüş oluştu yüzümde. Çok çok çok teşekkür ederim. Her şey için. En değerli varlığınız zamanınızdan bana ayırdığınız için ve beni gerçekten bir kardeş olacak kadar sahiplendiğiniz için. İyi ki varsınız… 🙂 Siz de hayatın en güzel anlarından, en güzel gülüşlerinden faydalanın. Hep gülün ve mutlu kalın…

 • Yanıtla Mart 3, 2017

  selda

  tam iki hafta sonra (18 mart) 35imi dolduruyorum. Yolun tam ortası Cahit sıtkı’nın tabiriyle..
  biraz tuhaf bi his.. yani ne biliim 20li yaşlarda baktığım gibi bakmıyorum bu yaşa, ’35 yaşında koskoca kadın’ gibi hissetmiyorum 🙂 20li yaşlarımda korkardım 30lu yaşlardan, o ’30’ u telafuz etmek bile korkuturdu beni. çok klasik olacak ama yaşayınca anlıyosun ki evet bi kadının en güzel yaşı 30lu yaşlarıymış:) sevdim yani ben bu 30ları:) ama sana bişi diyim mi yaşım 35 derken bile hiç yakıştıramıyorum ağzıma sanki başka birinden bahsediyomuş gibi geliyo.. ironik bi durum sevdim ama benimseyemedim :))) dedim ya tuhaf:))
  ben 35 yaşında güzel bi evliliği olan, 11 yaşında bir kız annesi, hayallerinin peşinden gitmeye ancak vakit ve cesaret bulmuş bir kadın olarak dimdik ayaktayım 🙂 ve tam yolun ortasındayken geriye kalan hayatımın daha eğlenceli olmasını diliyorum:)
  Senin adına da 35in için dilediğin tüm dileklerin ya da dualarının gerçekleşmesini:)

  **bu arada bi kaç gün önce farkettim, ortak tanıdıklarımız varmış:) ve çok mutlu oldum:)) umarım bi gün bi yerde karşılaşırız..

  öperim, hoşkal 🙂

Leave a Reply