8 Mart Demişken…

314172_395044500531990_83151878_nNeydi kadın olmak? Kimler karar verirdi nasıl kadın olunduğuna? Peki bize sorsalardı, gerçekten istermiydik bu cinsiyeti? Bilmiyorum. Cevaplarımı mantıkla sonuçlandıramıyorum bir türlü.

Zordur. Her şeyden önce bu ülkede kadın olmak en acı, en zor iştir.

Doğduğun günden beri göstermen gereken bir cinsel organın yoktur mesela. Aksine etek giyerken edepli, dondurma yalarken gizli, voleybol oynarken de pek bi’ ağır hareket etmeliyizdir.

“Kız kısmı bunu yapmaz!” cümlesiyle başlayan milyonlarca tehdit duyarız aklımızın erdiği an itibariyle.

Bir erkekle yaşayacağın tüm tensel ve kalpsel samimiyet ayıp, günah hatta ailesiz kalmakla tehdit edilmen için sebepler sunar karşına. Oysa ki bir erkek henüz 15 yaşındayken cinsel ilişkiye girmediği için rezil bile olabilir kendi ortamında. Ya da bir kadın kendini bedenen teslim ettiği zaman, tehditle karşılaşma oranı telaffuza sığmayacak kadar  adicedir.

Onlarca kadın cinsel ilişki sonrasında pişmanlık duyarken, erkekler kibirlenerek salınır mahallesinde.

Ya kimseyi önemsemeden her şeyi yaşar bir kadın ve heba edilir nihayetinde ya da gömülür hayat hapsine ve gelen düzene boyun eğer.

Şehir kadını da dayak yer, köy kadını da. Dayak okuyana da mübahtır, okumayana da.

Bu ülkede kadınsan eğer; değil 1-0, üç küme alttan başlarsın nefes almaya. Tecavüze uğrarsın, ama kuyruk sallayansın derler. Dayak yersin, çenen çok düşüktü derler. İş yerinde tacize uğrarsın, işvelisin derler. Çeneleri durmaz, susturulmazlar. Her zaman sen suçlu, sen “orospu” olursun bu dünyada.

Hakkın, fikrin, duruşun ve savunuşun olmadığı gibi, bir de şiddeti her yerde yaşatırlar sana. Söylesenize hanginiz tacize uğramadınız? Otobüste, markette, yolda ya da okulda? Peki kaçınız bunu dile getirebilidiniz? Neredeyse hiçbiriniz değil mi?

Çocukken, genç kızken, seksi ya da sportif bir kadınken ve anneyken… Her zaman siz olmadınız mı edepli durması gereken? Şimdi neyin kavgası bu? Kime karşı savaşıyoruz? Siz gördüklerinizi oğullarınıza öğretmezseniz ve onlara da hükümdar edasıyla hizmet ederseniz bu devran aynen böyle dönmeyecek mi yani?

Anne olmak demek çocuğunuzun her işini yapmak demek değildir. Bunu çıkarmayın aklınızdan. Size yapılanı bir başkası da yaşamasın diye yırtının, çabalayın ama ne olur çocuklarınızı küçük yaşta alıştırın kadınlarla insanca yaşamaya.

Meme bir uzuvdur sadece. Rahim ise kadını kadın yapan organı. Tıpkı erkeklerin henüz 2 yaşında “göster amcalara” denilerek ortalıkta salladığı organları gibi normal, sıradan ve sağlıklı bir yapı…

Utanmadan, sıkılmadan, kasılmadan ve acı çekmeden doya doya kadınlığımızı yaşayabileceğimiz günlere… Şimdiden 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun…

 

 

Be first to comment