Bir Gün Muhakkak Yapmanız Gereken 10 Şey

 

Hayatınızda bir kez olsun yaşamanız, o duyguyu tatmanız ve nefes aldığınız dünyaya çok daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanız için ufak ama ömür kadar değerli bazı detaylar vardır.

Yazacağım şimdi bu detayları. Sadece bir kereliğine yapmanız ne demek istediğimi anlamanıza yetecektir zaten. Emin olun asla pişman olmayacaksınız…

1-) Down Sendromlu bir dost edinin. 

Onların zeka yüklü, sevgi dolu ve tamamen vicdan üzerine kurulu dünyalarına eşlik etmenin muhteşemliğini keşfedin. Üstelik onlar buna bayılıyorlar ve emin olun karşılaştığınız an sizi sevgileriyle kucaklayacaklardır.

2-) Hayvan barınaklarını ziyaret edin.

Terk edilmiş, şiddet görmüş, sokakta kalmış onlarca yalnız ve sevgi bekleyen kedi ve köpeklere maddi destekte bulunamıyorsanız bile sadece sevginizi vermeniz yeterli olacaktır. Bu onlar için çok önemli bir şey…

3-) Huzur Evi ziyaret edin.

Yıllar öncesinin yakışıklı bayları ve güzellikleri dillere destan hanımlarının yaşam hikayelerini dinlemek, onlarla sohbet etmek, onları sevmek, yıllanmış ellerini öpmek tarif edilemez bir his inanın.

4-) Bir çocukla oyun oynayın.

İster evcilik, ister marketçilik, ister araba yarışı, ister el işi. Sadece yaratıcılık gerektiren ve teknolojiden uzak oyunlar olmasına dikkat edin. Sonra da çocuğun yüzündeki o heyecan ve üretme aşkına tanıklık edin.

5-) Ağaçtan meyve toplayın.

Tırmanın en yükseklere, uzanın dallara ve dünyanın en mucizevi olaylarından birine kendinizi teslim edin. Dut, şeftali, erik ve daha nicesi. Yıkamadan. Direkt ağacın üzerinde yiyin meyveleri.

6-)At, inek, dana gibi  ilk bakışta ürkütücü görünen büyük hayvanlara dokunun.

Onlara dokunmanın, sarılmanın, belki  bir inekten süt sağmanın vereceği o farklı hisse kendinizi bırakın. Hayvanları sevmek güzeldir.

7-) Farklı yerler keşfedin.

Maddi imkanlarınız yettiğince her sene gideceğiniz tatil yerlerini farklı şehir ve kasabalardan tercih edip; en farklı lezzet ve insanları, doğa ve hayatları keşfe çıkın.

8 -) Fotoğraf çekin.

Gördüğünüz en güzel kelebeği, su içen bir kediyi, ağlayan bebeği ya da denizin muhteşemliğini. Tercih sizin. Profesyonel olmak zorunda da değilsiniz. An ve anıları kayıt altına almanız yeterli 🙂

9-) Mektup yazın.

Çok uzakta olmasına gerek yok. Eşiniz, çocuğunuz, en yakınınız her kime istiyorsanız… Alın kağıt kalemi elinize ve onlara karşı duyduğunuz hisleri teker teker dökün.

10-) Kendinize bir liste yapın “Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi” isminde.

Madde sınırlaması, tercih sınırlaması asla yok. Bir gün elbet yapacağım dediklerinizi tek tek yazın ve ilk sıradan başlayın…

 

Be first to comment