Dedemin Nasihatları

 

Bugünü sana adadım DEDE. Nereden esti, ne ara duygusallığa büründüm yine bilmiyorum. Özleniyor. Özlensin de. Hiç unutulmasın senli günler ve hep gülümseyerek anılsın her yerde.

Bugün, birlikte geçirdiğimiz 22 yılda bana neler öğrettiğini, neden hala sana delicesine hayran olduğumu ve neden “şimdi dedem olsa bunu isterdi” dediğimi anlatacağım.

Bilsin herkes. Bir dedenin torunu ile mükemmel ilişkisini bilsin. Bir dedenin, küçük bir kız çocuğunun hayatında nasıl da ilk hayranlığı olduğunu öğrensin.

Öğütlerin ve sen 3 yıl önce sonsuzluğa karıştınız. Ama ben hala senin yolunda, senin inançlarında, senin savunuşlarındayım. İyi ki senin torunundum ve sen iyi ki zihnimin en açık zamanlarında yanımdaydın.

Mekanın cennet olsun dede… Seni ve öğütlerini çok seviyorum…

———-

BİR DEDENİN TORUNUNA YAŞAM BOYU ÖĞÜTLERİ

1)İnan.

Yaradana, seni sadece duaların koruyacağına, gücünün geldiği gizli güce kalbinin sonuna kadar inan.

2) İyi ol.

Kim ne derse desin, ne kadar zarar verirse versin sen yine de iyi ol. “Cebinde on ceviz varsa dokuzunu da ver” Bir taneyi de kendine ayırmayı unutma. Çünkü ilk önce sen olmalısın sıralamanda. Sen iyi olursan, herkese iyilik yapabilirsin. Aklından çıkartma.

3) Sabret.

Yıllarca sürse de sabret. Elbet kazanacaksın sonunda. Sonuç istediğin gibi olmasa da vardır elbet bir nedeni. Canını sıkma ve seyret. Neden olmadığını ve aslında sana nasıl katkılar sağladığını seyret. Sabretmenin sana kattıklarını bir bir hesapla. Sabır en yüce histir. Sakın peşini bırakma.

4) Çalış.

Her zaman çok çalış. En iyisi için, en doğrusu için, bilmek için, başarmak için. Çalışkan insan her zaman ayakta kalır. İşleyen demir pas tutmaz diye boşuna dememişler. Çalışmaktan asla zarar gelmez. Sen son anına kadar çalış.

5) Oku.

Üniversiteyi, belki ikinciyi muhakkak bir şekilde oku. Kitap oku, gazete oku, dergi oku ama oku.

(Bunu o kadar çok söylerdin ki. İlerleyen yaşına rağmen sürekli gittiğin eğitimler, elinden düşürmediğin kitapların ve gazeten an an zihnimde.)

6) Gez.

Anıların biriksin farklı yerlerde. Her yerden bir anı topla. Dünyanın görülmemiş yerlerini gör, yüzülmemiş koylarında yüz. Gezmek okumak kadar yükseltir insanı. Sen vakit buldukça gez…

7) Ye.

Doya doya, sıkılmadan, millet ne der diye kibar takılmadan. Canın ne istiyorsa, nasıl yemek istiyorsa ye. Miden en önemli organın. Onu sakın ihmal etme.

8) Erteleme

Yapmak istediklerini sakın erteleme. Gecenin köründe çık yola, istediğin filmi izle, şunu da yapıp öyle halledeceğim deme. Hayatını sakın erteleme. Dün 25 yaşındaki halin birden 75 olacak ve sen asla fark edemeyeceksin. Sen gününü erteleme.

9) Sanata Gönül Ver

Tiyatrodan emekli bir dedenin en anlamlı öğütü bu herhalde. İlk tiyatrom, ilk konserim ve sanata dair en özel bilgilerim. Turne turne gezdiğin her günün o pek muhteşem anılarıyla büyüttün beni. Şimdi sana öylesine layık olmaya çalışıyorum ki bu öğütünde…

10) Tarihleri Sakın Silme

Fotoğraflardan, defterlerden, aldığın her objeden asla silmezdin tarihleri. Bir köşede, bir yerde muhakkak tarih yazardın. Anılarına sahip çık derdin ve inatla son nefesine kadar her yere not ettin tarihleri. Ama ben 3 Ağustos’u hiç sevmedim dede. Attığın son tarihti… O tarihler silinse keşke…

Be first to comment