Kaçın! PMS!

 

Utanıp sıkılacak bir durum yoktur bu hallerde. Doğurmak, anne olmak, evlenmek ne kadar olası şeylerse; PMS hali ve Regl Dönemi de bir o kadar normaldir insan ömründe. Fakat gelelim kadınlarda bu işleyiş nasıl oluyor, bir kadının gel-gitleri onu ne hale sokuyor?

O PMS Dönemini Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın!..

Şirinleri izlerken bile ağlayasın gelir bu dönemde. Bir kedi yavrusu, mendil satan çocuk, yeni açmış bir çiçek ve daha pek çok güzelliği büyütür de büyütürüz. Hayır neden ağlayıp kendimizi yerden yere atarız yemin ediyorum bilmiyorum. Bir de işin dengesizliği; bu duygusallıkla eş değerde agresif ve kırılgan da oluruz.

Mavinin mavi olduğunu bile bile sırf gıcıklığına turuncu diyorsak eğer, onaylayın işte o sırada bizi. Bu dönem bizim “he de geç” dönemimizdir.

Bir kere belimiz ağrır, karınımızın sancısından kıvaranır da kıvranırız, sonra vücudumuz öyle bir şişer ki dokunsanız bum!

Böylesine zorlu bir süreç içerisinde de birazcık(!) fazla ilgi ister ruhumuz. “Zaten sen beni hiç sevmiyosooonnn” triplerine esir olur gideriz bir hafta boyunca. Üşürüz, terleriz, halsizleşiriz, o koltuktan öbür koltuğa geçip uzanmak en büyük aktivitemiz olur.

Yahu siz ömrünüzden her ay, bir haftayı boşa harcamak ne demektir bilir misiniz?

-Peh. Siz bizim ne çektiğimizi nereden bileceksiniz?-

Bir kere bu zamanlarda muhakkak bir menopoz teyze çıkar karşınıza ve siz orada kıvranırken “ohoo bu da bir şey mi sen bir de doğur bak buna acı diyor musun?” diye dizer o mendebur cümlelerini. Kendisi bu konulardan emekliye ayrılmış olmanın verdiği rahatlıkla Cadı Sila gibi güler karşınızda. Ölür müsün öldürür müsün deyip sancına geri dönersin.

Geçmez bacılarım geçmez. Bu sancı evlenince de geçmez, büyüyünce de. Bayılırız zaman zaman, midemizin bulantısından perişan oluruz ama her ay çekeriz bu acıyı. Bizim halimizden yine biz anlarız. Bir sünnettir tutturup gider onlar yıllarca. Bir de askerde yedikleri dayaklar. Sonra da kıskanırlar bizi ana olunca ayağımızın altına serilen cennet kokusu yüzünden.

Zor. Çektiğimiz çile pek zor canlarım. Kadın olmak evrenin bize sunduğu en büyük sınav zaten. Allah hepimize bu sınavı her ay layıkıyla verebilmeyi, sağlığımızdan bir şey kaybetmemeyi nasip etsin. Öperim PMS duygularınızdan.

PMS-Site-600x469

 

Be first to comment