Ufak İyilikler, Değişen Dünya

 

Bugün gelin hep birlikte bir iyilik yapalım. Yanlış anlamayın emretmek değil derdim. Sadece hep birlikte dünyayı güzel kılmak istiyorum hepsi bu.

Ne yapabilirim param mı var? İyilik yapmak için bile para lazım gibi lafları duymak istemiyorum ama. Çok ufak, çok basit şeylerle siz de bir iyiliğe el verebilirsiniz. Kim bilir yaptığınız bu güzellik hiç beklemediğiniz bir şeyle döner dolaşır ve size çok daha güzel haliyle geri gelir…

Peki ama ne yapabiliriz? Ufacık, minicik, hiç zahmeti olmayan bir kaç yardımı sizinle paylaşmak istiyorum. Siz de aklınıza gelen şeyleri buraya yazabilir ya da kendi kendinize yapabilirsiniz. Bugün iyilik günü olsun. Herkese güzel ve iyilik yüklü haftalar diliyorum…

1- Sokak hayvanları için sokağımıza su, süt, yoğurt vb yiyecek ve içecekler koyarak onları susuzluk ve açlıktan kurtarabiliriz.

2- Yaşlı bir teyze veya amcanın elindeki yükleri alıp, evlerine kadar götürerek onları bu yükten kurtarabiliriz.

3-  Bir çiçek ya da bir ağaç dikerek çevreye, doğaya, tabiat anaya sevgimizi aktarabiliriz.

4- Giymediğimiz temiz ve kaliteli kıyafetleri toparlayarak ihtiyacı olan birine verebiliriz.

5- Yakınlarımıza onları ne kadar sevdiğimizi, çok güzel göründüklerini ve hayatımızda ne kadar önemli bir yerleri olduğunu ifade edebiliriz.

6- Aç bir sokak çocuğunu doyurabiliriz.

7- Peçete, kalem gibi ufak ve fiyatı bütçeyi zedelemeyecek kadar ucuz şeyler satan amca ve teyzelerden alışveriş yaparak onların bütçesine katkı sağlayabiliriz.

8- İnsanlara kin gütmeyi bırakıp, her kim ne kötülük ettiyse asla aynı karşılığı vermeyerek gönlümüzü ortaya koyabiliriz.

9- Garson, temizlik görevlisi, bakkal gibi hizmet sektöründe çalışan insanların da bizler gibi sadece işlerini yaptıklarını unutmayarak, onlardan “günaydın, kolay gelsin” gibi sözleri esirgemeyerek, yüzlerinde tebessüme sebep olabiliriz.

10- Ve son olarak; sadece kendimiz için değil; başkalarının iyiliği ve güzelliği için de dua edebiliriz…

 

 

Be first to comment