Yılın Son Yazısı

2017yemesaj

Gel abla gel! Yılın son laf sokan yazısı burada! Yani laf sokma değil de gaza getiren, yani gaza getiren değil de hayat felsefesi anlamında, yani oku işte ya oku. Oku da harekete geçir bazı şeyleri.

Madde madde, adım adım yazıyorum bak! 2017 için hedefin olsun hepsi ve uygula. Uygulamazsan da valla kendin bilirsin. Çek dur acıyı huh! Şaka ya şaka kimse acı çekmesin. Ama aklını kullan işte. Başlıyorum anlatmaya. Mis gibi 10 madde.

Madde 1: Kendini Sev

Herkesten ve her şeyden önce kendini sev. Güzelliğinin, iyiliğinin, varlığının ve değerinin farkında ol. Duygularına, inançlarına, duruşuna mutlaka saygılı olsun insanlar. Ve tüm bu saygının kendini sevmenle başlayacağını da asla unutma!

Madde 2: Detayları Gör

Kimsenin farkına dahi varmadığı bir sesi duy mesela ya da herkesin yanından umursamadan geçtiği mendil satan çocukla muhabbet et. Yaprak kokla falan. Delilik değil ya vallahi güzel kokuyorlar.

Madde 3: Aşık Ol

Ama öyle ipi sapı belirsiz insanlara değil. Aklı mantığı yerinde olan ama her şeyden önce çok yakın arkadaş olabileceğin birine. Hep diyorum bir ilişkinin en önemli detayı çok yakın arkadaş olabilmekte gizli diye. Bu keyfi yakalamak yerine sürekli didişen, aşktan uzak çiftlerden de kaç! Onlar tıpkı din sömürücüleri gibi aşkın da adını karalıyorlar. Uzak dur hepsinden. Aşk, doğru insanla dünyanın en güzel duygusu çünkü. Tadını çıkar.

Madde 4: En azından 1 Çocuğu Mutlu Et

Kendi çocuğun, ablanın kızı, en yakın arkadaşının oğlu falan değil. Onlara zaten kıyamıyorsun. Hiç tanımadığın bir çocuğun hayatına dokun diyorum. Ben yapıyorum diye hava atmıyorum yahu. Ne müthiş bir şey olduğunu bildiğim için söylüyorum. He istersen tabii Kutu Kutu Pense projesinde bize yardımcı olabilirsin o ayrı 😀 Ama mutlaka ve mutlaka bir gülüş yarat o masumluk içinde. Çok iyi geliyor emin ol…

Madde 5: Sınırlarını Belirle

Eşine, çocuğuna, arkadaşına, komşuna, annene, babana herkese işte. Tüm çevrene senin bir sınırın olduğunu, bir çizgin olduğunu öğret. Değerlerin ve yargılarına saygı duymayı bilsinler. Sert olmazsın merak etme. Ki sert olsan da umursama. Belli bir noktadan sonra sınırını aşmaması gerektiğini o kıyamadığın evladına da göstermek zorundasın. Bir bireysin ve asla haddini aşan kişileri görmezden gelemezsin. Gerekirse kırıcı da ol. Sen kırılacağına bırak onlar kırılsınlar. Kırıla kırıla seni kırmamayı da öğrenirler. Biraz zaman alır ama işe yarar. Kesin bilgi. Şimdi git bunu yay. 😀

Madde 6: Hayatına İşe Yarar İnsanları Al

Tamam bugüne kadar alacaklarını aldın artık o ayrı ama bundan sonra karşına çıkacak insanları hayatına alırken bir kuralın olsun ve bu kural da karşılıklı birbirinize ne gibi faydanız var diye sorgulamanı sağlasın. Bir arkadaşınla sadece dedikodu yapıyor, boş beleş tv programları izliyor ve boşa vakit harcıyorsan salla. O sana ne veriyor? Sen ona ne katıyorsun? İşte bu soruya cevap verebiliyorsan mis. Yoksa hayatında koca bir boşluk yaratır hepsi hiç boşuna kurcalama.

Madde 7: Ya Çiçek Besle Ya Bir Hayvanı Dost Edin

Doğa ve hayvanlar, çocuklardan sonra bu hayattaki en büyük zaafım. Ki bence en iyi dost olma yolunda çok ciddi güçleri var. Çiko hayatıma girdiğinden beri inanılmaz mutluyum. En kızgın, en kırgın, en yorgun olduğum her an yanımda. Hatta bazen kafamda. Bence çoğu zaman tepemde. Ama olsun. 😀

Madde 8: Koleksiyon Yap

Çocuk muyum ben deme vallahi kırılıyorum. Git de peçete biriktir demiyoruz sana. Ben mesele bir dönem Yeşilçam filmi koleksiyonu yapmıştım. Bu sene de hedefim Fransız filmleri. Sen de kitap, kapak, kalem bul bir şey ve yap. Enerjini bir şeye böylesine bağlanarak vermek harika bir duygu. Sahiplenmek ve bağlanmak güzel şey. Tadında ve sevgi boyunda olunca hepten güzel.

Madde 9: Takma

Bak bu oldukça önemli bir madde he. Her boku kafana takma öyle. O ne demiş, bu kimle gitmiş, Ayşe seni neden aramamış? Ne hali varsa görsünler, aman çok da bir tarafımdaydılar, gelmezse gelmesin ya da aramazsa aramasınlar bolca olsun bu yıl hayatında. Kafana taktığın her şey, yaşlanmana ve mutsuz olmana sebep. Tamam hepimiz yaşlanacağız da en azından her yaşın ve yılın keyfini çıkara çıkara yaşlan. Arkandan söylenene, seni çekemeyenlere, yüzüne gülüp ensenden iş çevirenlere sakın ha sakın kalp koyma. Üzülürsün kıyamam sonra.

Madde 10: Mutlu Ol

Başına ne gelirse gelsin, seni kim üzerse üzsün, paran ne yetmezse yetmesin bırak! Bırak ki mutlu ol, mutlu ol ki daha da gül. Hayat mutsuz olacak kadar kısa değil. Mutlu olmak için, gülmek için yüzlerce nedenin varken tek bir şeyle suratını düşürme sakın.

2017 senin için, benim için hatta beni sevmeyen herkes için güzel geçsin. Güzel geçsin ki o keyifle kimsenin kötülüğü ya da öfkesi düşmesin zihinlerine. Güzel, barış dolu, huzurlu ve sakin bir yıl olsun hepimiz için. Çok yorulduk ama sonuna geldik. Güzel yıllar hepimize…

Be first to comment