Cumalıkızık Köyü Gezisi

Sizi; cennetten bir köşeye, Bursa Cumalıkızık Köyü’ne aşık olmaya davet ediyorum. Gittiğim en güzel, en doğal köy burası. İlk günkü  gibi sağlam ve şık evleri, buz gibi ama tadına doyamayacağınız suları, her evin önünde kurulu tezgahlarda mis gibi kokan ev reçelleri, sımsıcak cevizli – susamlı ekmek ve daha onlarca doğal güzellik bu köyde bir araya gelmiş…

cumalıkızık

cumalısu

Bursa merkezden minibüslere binerek gidebileceğiniz Cumalıkızık Köyü, turizmi son raddesine kadar benimsemiş vaziyette. Yerli yabancı pek çok turist, insanların evinin önünde fotoğraf çekiliyor ve köy halkı bundan gram rahatsız değil. Köyün bu denli ön planda olmasında, yıllar önce Kanal D ekranlarında izlediğimiz “Kınalı Kar” dizisinin de payı oldukça büyük. Dizide yer alan konak şu an restaurant olarak işletilmekte ve hemen yanında konaklamak istersiniz diye Kınalı Kar Pansiyonu yapılmış. Aynı zamanda her evin bahçesi restaurant ya da kafe olarak kullanılabiliyor. Köy kahvaltısı, gözleme, çay… İstediğiniz her çeşit doğal besinin tadına bakmanız mümkün.

Öylesine huzur dolu bir yer ki burası, sokağın tam ortasından sular akıyor ve çıkan sese hayran kalmamak mümkün değil. Oksijen deseniz iliklerinize kadar hissediyorsunuz zaten. Her şey için şükretmenize sebep olabilecek kadar kusursuz güzellikte burası.

Pek çok yere bir kez gider, bir kaç gün anlatır ve sonra unutursunuz. Ama; Cumalıkızık onlardan biri değil asla. Şimdiden oraya tekrardan gidip, daha uzun süre orada kalmayı düşlüyorum. Vakitsizlik sebebiyle keşfedemediğim nice ev, sokak, bitki, yiyecek ve muhabbet var.

Bursa’ya yolunuz düştüğünde bir kaç saatinizi buraya ayırmadan dönmeyin sakın. Nasıl harika, nasıl doğa üstü manzaralarla karşılaşacaksınız gitmeden tahmin etmeniz pek mümkün değil çünkü. Oradan alınacaklar listesinde de ilk sırada kekik, reçel ve ekmek yer alsın. Özellikle her birini farklı tezgahlardan almaya da gayret gösterin ki; her eve bir katkı sağlamış olun.

Günübirlik turlarla, kişisel aracınızla ya da yukarıda belirttiğim gibi meydandan kalkmakta olan minibüslerle buraya ulaşım, büyüdüğünüz yermiş gibi kolay bulunabilecek konumda. Hayatınıza unutulmaz bir renk katmak istiyorsanız Cumalıkızık Köyü ve sakinleri sizi her gün, her dakika bekliyorlar. Gidin ve benden de selam söyleyin efendim. Şimdiden keyifli geziler.

Be first to comment