Efes Antik Kenti

Efenim gördüğünüz ve takip ettiğiniz üzre geçtiğimiz hafta sonu pek sevgili kocam Murtiko Turtiko ile Efes Antik Kenti gezisi yaptık.

Oldukça keyifli, yorucu ama bir o kadar da heyecan vericiydi. 

Tarihe dokunmak, saatlerce orada gezmek inanılmaz keyifli. Tek sorun, çok yoruluyorsunuz. Her bir noktaya bakmadan basıp gitseniz dahi tahminen 2,5 saatinizi alır burayı bitirmek. Ayaklarınıza kara sular iniyor ama yaşadığınız keyif ile o yorgunluğun farkına varmıyorsunuz.

Hee sonraki günler acısı çıkıyor tabii ama yine de değer.

 EfesAntikKenti

Efes Antik Kenti Celsus Kütüphanesi enfes bir yapı

Eğer ki; gitmek isteyen ve Efes Antik Kenti Nerede? diye merak edenleriniz var ise; burası İzmir’e bağlı efem.  Biz ilk önce uçakla İzmir’e gittik ve Selçuk’ta kaldık. Selçuk detaylarını sizinle başka bir yazıda paylaşacağım.

Peki ama Efes Antik Kent’e Nasıl Gidilir? sorunuz için de;

Dediğim gibi biz uçakla İzmir’e gittik. Çoğu kişi oradan araba kiralıyor. Ama bunu istemezseniz havaalanından Selçuk’a giden trene ya da minibüslere binebilirsiniz. Biz giderken trene binmek istedik fakat; saati kaçırdık ve bu sebepten Havaalanı Kavşağı olarak bilenen bir noktaya 10 dk yürüdük ve oradaki duraktan minibüse bindik. Minibüs fiyatı kişi başı 10TL. Yol da yaklaşık 45 / 50 dk sürüyor. Eğer ki; tren saatine yetişebilirseniz onun fiyatı da öğrenci 3,5 TL, Tam 4,5TL. Yol da tren ile 55 dk sürüyor.

Selçuk’a geldiğiniz zaman da zaten hemen otogardan kalkan minibüsler sizi Efes Antik Kenti kapısında bırakıyor. Bunun fiyatı da kişi başı 2,5TL.

EfesAntikKenti

Aklınıza takılacak bir diğer sorunun Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri Nedir? sorusu olduğunu tahmin ediyorum ve hemen yanıtlıyorum. Buraya, 08:00 – 17:00 saatleri arasında her gün gelebilirsiniz. Ancak gişe; 08:00 – 16:30 arasında açık. Bilet fiyatı da 30TL. Ama bizim gibi müze kartınız var ise tabii ki turnikeden geçmeniz yeterli oluyor 🙂

EfesAntikKenti

Buranın yorulma dışındaki diğer sorunu da içeride su satşışı dahi yasak. O sebepten hele bir de sıcak bir havada gidecekseniz mutlaka yanınıza su alın. Ayakkabılarınız da sağlam ve rahat olsun. Her yer taş ve kum. Bana kalırsa gitmek için yaz aylarını sakın tercih etmeyin. Yanarsınız 🙂 Bizim seçtiğimiz Mart en temiziymiş onu anladık. Ama tabii tercih sizin.

EfesAntikKenti

Benim  Efes Antik Kenti gezimizle ilgili anlatacaklarım bu şekilde. Tek temennim de hepinizin mutlaka gitmesi gerektiği. Bol gezili günlere 🙂

EfesAntikKenti

(Tribe girmek oldukça mümkün.)

EfesAntikKenti

EfesAntikKenti

EfesAntikKenti

EfesAntikKenti

(Arkadaki abla ile uyumlu olmak gerekiyordu.)

EfesAntikKenti

EfesAntikKenti

EfesAntikKenti

(Heykel oldu.)

EfesAntikKenti

(Ben de heykel oldum)

EfesAntikKenti

(Bu da son. Yolu bitirebilmenin mutluluğu)

 

 

Be first to comment