İstanbul’da Nereye Gidilir?

 

Her zaman gezdiğim, gördüğüm yerleri yazıyorum da yaşadığım yeri neden daha sık yer vermiyorum diye kızıyorum kendime ve hemen harekete geçiyorum efem.

Bu yazıda İstanbul’da yaşamayan ama buraya gelmeyi planlayan ya da burada olup da bir türlü gezmeye nereden başlayacağına karar veremeyip tamamen cayanlar için harika fikirler var benden söylemesi.

O halde başlayalım İstanbul’da Ne Yapılır? maceramıza. 🙂

1)Topkapı Sarayı Müzesi

topkapimuzesi

Tarihe meraklı ve Osmanlı severlerdenseniz burası mutlaka uğramanız gereken bir müze. Osmanlı padişahlarının kostümleri, yemek bölümü, değerli taşlar vb. pek çok dönem zenginliğine şahit olmak için burası doğru bir tercih olacaktır. Topkapı Sarayı bilet fiyatı en son 30TL olarak yazıyordu. Ziyaret günleri de: Kış Sezonu ve Yaz Sezonu olarak 2’ye ayrılır. Kış Sezonu: 26 Ekim – 15  Nisan arası Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 – 16:45 arası; Yaz Sezonu: 15  Nisan – 26 Ekim arası Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilir. Ve müze Salı günleri ziyarete kapalıdır.

Peki Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden tramvayla Sultanahmet’e, oradan da yürüme mesafesiyle Topkapı Sarayı’na gitmek en mantıklısıdır. O sebepten kendinizi Eminönü taraflarına atmanız en mantıklııs olacaktır 🙂

2)Kapalı Çarşı

kapali-carsi

İstanbul’a gelip de buraya uğramamak olmaz. Kapalı Çarşı nerede diye merak ediyorsanız tam olarak İstanbul’un merkezinde Beyazıt’ta yer alır. En eski çarşılardan birisidir burası. Pek çok insan Kapalı Çarşı altın fiyatları takipçisi olsa da hediyelik eşya ve gezi için burası hayran bırakacak bir görsel şölene sahiptir. Halıdan mücevherata aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Pek çok girişi ve sokağı bulunur buranın ancak onlarca dükkan içerisinde yer alan Kapalı Çarşı esnafı pek çok konuşmaya konu olacak kadar meşhurdur. En az üç dil bilmeleri, iş bitirici oluşları ve muhteşem pazarlama teknikleri ile üniversitelerde onlar için sunumlar düzenlenmiştir.

3)Sultanahmet

sultanahmet-camii

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken listesinde yer almazsa olmaz denilen en merkezi semt. Turistik bir gezi esnasında Sultanahmet’te gezilecek yerler listesini mutlaka yapmalısınız. Burası çok büyük, tarihi ve mimarisi ile son derece büyülü bir yerdir. Sultanahmet Camii asla es geçmemeniz ve içerisindeki o enfes mimariye tanık olmanız gerekmektedir. Ve tabii ki Sultanahmet Köftecisi kesinlikle uğramanız gereken bir lezzet durağıdır.

Peki Sultanahmet’e nasıl gidilir? Çok basit. Çünkü buraya İstanbul’un her yerinden ulaşım vardır 🙂

4)Pierre Loti

pierre-loti

Pierre Loti tepesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Buraya gelmeli ve Pierre Loti denince akla ilk gelen şeylerden biri olan teleferik ile kısa bir tur atmalısınız. Pierre Loti’ye nasıl gidilir derseniz de:

Bulunduğunuz ilçeden Eyüp’e giden tüm otobüslerle Eyüp Camii‘ne gelerek, buradan yürüyerek ya da teleferik ile tepeye çıkabilirsiniz.

5)İstiklal Caddesi

istiklal-caddesi

İstiklal Caddesi alışveriş için en keyifli yerlerden birisidir. Her yandan gelen müzik sesleri, sokak sanatçıları, tarihi yapılar ve İstiklal Caddesi denince aklan gelen ilk yerlerden biri olan Atlas Pasajı muhakkak görülmesi gereken bir yerdir. E tabi bir de İstiklal Caddesi sinema tutkunları için en uğrak yerdir. Özellikle Atlas’ın muhteşem dokusunda sinema izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Ben hala canım her sıkıldığında bu havayı solumaya ve mutlu olmaya İstiklal’e gidiyorum. Siz de kesinlikle gitmelisiniz.

 

 

1 Comment

Leave a Reply