Roma Gezisi – 1

“Nereye gidersen git, tüm kalbinle git!” demiş ya Konfüçyus… Biz de tam bu noktada, çıldırık bir yürekle yollara koyulmaya devam ediyoruz işte. Hepinizin instagram hesabımdan takip ettiği üzere son derece keyifli bir Roma Gezisi gerçekleştirdik ve sıcaklığının etkisindeyken yazıyı hemen yazmak istedim.  

Yani diyorum ki, Roma Rehberi ayağınıza geldi! Tatataağğğ! 🙂

“İtalya’da gezilecek yerler neresidir?”  diye düşündüğümüzde tabii ki aklımıza ilk olarak Roma geldi. Adına, duruşuna, tarihine, çizgisine ve koruma başarısına kurban olduğum şehir! 😀

Öylesine harika, öylesine büyüleyici bir yer ki… Adım adım Roma gezi notlarını aktaracağım. Mis gibi fotoğraflar da çektik üstelik. Hepsini anlatmaya başlıyorum. Merak ettiğin her soruyu instagram hesabımdan mesaj atarak da iletebilirsin. (@utopikkafablog)

İlk konumuz; Roma’da Gezilecek Yerler!

Yeme içme ve konaklama yazısı da 2. bir yazı dizisi olarak yakın zamanda eklenecek. 🙂

  1. Roma’da Gezilecek Yerler

-Vatikan-

Vallahi Roma’ya gelip de Vatikan’a uğramamak olmaz. Burası aslında ayrı bir devlet fakat Roma’nın tam da göbeğinde yer alıyor. Normalde giriş ücreti oldukça fazla olsa da size bir tüyo; eğer ki her ayın son Pazar günü giderseniz Vatikan ücretsiz! Tataağğ al sana bombe gibi bir tüyo. Biz tam olarak öyle yaptık. Hem Papa’nın konuşması da var o gün. Denk gelirsen çok farklı bir an ile karşılaşacaksın. Tek dikkat etmen gereken konu ise erken gitmen. Yoksa saatlerce sıra beklersin benden demesi.

Ayrıca Vatikan’ın içinde yer alan St Peter’s Bazilikası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ama bir fark var burada ücret ödemen gerekiyor. Fiyatı asansör ile 8 Euro, Merdiven ile 7 Euro.

-Kolezyum-

Canısı, bu yazının ana maddesi ucuz Roma tatili haberin olsun. Bak ucuz yöntemlerden biri de şu ki, Kolezyum’un içine sakın girme! 😀 Vallahi etrafını gez, dışarıdan göreceksin zaten her yanını. Yahu euro kazanmıyoruz yani tasarruflu olmak zorundayız kusura bakmasın kimse. Şimdi cimri diyeceksiniz bana ama yok yani gerçekler bunlar arkadaşlar vallahi. 😀

Kolezyum, gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği bir arena. Ve tabii ki dünyanın 7 harikasından biri. Ayrıca büyüleyici bir yapıt. Gördüğün zaman vaaoovvv diyeceksin o kesin.

-Trevi Çeşmesi-

Yani bizim ifade ile Aşk Çeşmesi… Roma tatilinin en güzel kısımlarından biri de buranın akşam ve gündüz her anında bi’ dolu dilek dileyen insanın umut dolu yüzlerine tanık olmaktı.

Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adının konulduğu varsayıyorlar ama diğer bir inanışa göre de üç yeraltı su yolunun bu noktada toplanmasının isminin nedeni olduğu iddiası var. Trevi Çeşmesi, muhteşem ışıklandırması ile gece de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bunu da bir yere not et.

-Antik Roma-

Kolezyum dışında Roma Forum’u ve Arch of Constantine, Palatine Hill, Domus Area, Trojan’s Market, Torajan’s Column ve Arch of Titus gezilebilecek yerler arasında ama yine Kolezyum gibi forumun içine girmeye gerek yok çünkü tepeden bakınca her yan gözüküyor. Çünkü neden? Roma, açık hava müzesi de ondan. 😀

Villa Borghese-

Piknik yapmak, kuş sesi dinlemek, oksijene doymak ve huzur bulmak için harika bir bölge. Kocaman. İçerisinde bisikletle gezenler, spor yapanlar ve mis havanın tadını çıkaranlar ile karşılaşacaksın. Bence hafta sonu gitme ama. Fazla kalabalık oluyor.

-İspanyol Merdivenleri-

Vallahi adının anlamını çok merak etmiştim. Meğer çok basitmiş. Mesele, İspanya Konsolosluğu o bölgede olduğu için. 😀 Neyse. Tüm halk bu merdivenlerde dinleniyor, güneşleniyor, keyif yapıyor. Hafta sonu gittiğimiz için aşırı kalabalıktı. Ama bu bölge belirgin bir yer ve pek çok adres, burası üzerinden tarif ediliyor.

-Castel Sant Angelo Kalesi-

Cem Sultan’ın esir düştüğü, buram buram tarih kokan, her bir noktasında ağzın açık kaldığın ve muhteşem manzaraya sahip bu kale, kesinlikle gitmen gereken yerler listesinde!

Giriş ücreti: 13 Euro.

-Pantheon- 

Muhteşem ötesi bir yapı. Karşınıza çıkınca şok olacaksınız o kadar güzel! 😀 Üstelik giriş ücreti de yok. Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanlarından birisi bu. İçerideki ışık kaynağı sadece tavanında yer alan yuvarlak delik ile sağlanıyor. Mutlaka görün. Mutlaka…

-Pazarlar-

O kadar çoklar ve o kadar güzeller ki… Pazar günü olan antika pazarları, hafta içi olan meyve sebze pazarları vs… Hepsi birbirinden mis.

Mesela Piazza Navona’ya yakın olan Campo De Fiori’de kurulan pazar, Pazar günleri hariç her gün kurulmakta.

Antika ya da kıyafetin yer aldığı pazarlardan biri de; Trastevere’de kurulan Porta Portese pazarı. Antika eşyalar, eski plaklar ve kıyafetler bulman mümkün. Bu Pazar da sadece Pazar günleri saat 14:00’e kadar açık bilesin.

-Meydanlar-

Her meydan, her alan, her köşe kusursuz. Hepsine git, hepsine dokun ve her karesinde fotoğraf çektir…

Vallahi canım, bebeğim, ciğerim… Roma’da gezilecek yerler listesini karşına sundum. Dediğim gibi merak ettiğin her şeyi sorabilirsin.

Yazı dizisinin devamı gelecek. Bekle beni anacığımm. Baayyy.

 

 

 

Be first to comment