Burgaz Ada

 

Ve sonunda yaşlanmak istediğimiz yeri bulduk. Sessizliği, doğası ve kaliteli insanları ile İstanbul’dan kopmadan muhteşem sakin hayatı Burgaz Ada’da yaşamaya karar verdik.

Aslında adalar sefası daha önceden de yaptığımız bir şeydi ancak; Burgaz’a ilk defa gittik. Mükemmel bir sessizlik hakim adada. Tam da arzuladığımız hayat.

Dünyanın en güzel kokusu, en güzel sesi burada toplanmış sanki. Geçiyorsunuz deniz kenarında bir banka ve bakıyorsunuz öyle uzaktan İstanbul’a… Her şey fazlasıyla harika.

Dünün tatil olması sebebiyle aklımıza adaya gitmeyi koyduk ve bu sefer sadece Burgaz’da kalalım diye karar kıldık. Kabataş’tan saat 9:05’de kalkan vapurumuz ek sefer sebebiyle direk adalara geçti ve saat 10:00 gibi ayağımızı adaya bastık.

Yolculuk sırasında kahvaltımızı denize karşı yaptığımız için de derhal gezmeye koyulduk. Herkesin gittiği yollardan gitmek yerine boylu boyunca deniz kenarından gezerek çevreledik tüm adayı. Her ağaç gölgesi, her sokak, her ev sizi başka bir ülkedeymişsiniz de turistik gezi yapıyormuşsunuz gibi bir hisse teslim ediyor sizi.

Burada tek sorun sokaklar fazla dik ve güneş de tepedeyken sorun olabiliyor ama; şapka, gözlük vb. ihtiyaç listesini temin ettiğinizde hiçbir problem kalmıyor ortada.

Tüm adayı çevreleyip gezdikten sonra canımız dondurma çekti ve çarşıya indik. Burada Sinem Dondurma’da dondurma çeşitlerinin tadına bakmadan eve sakın dönmeyin. Özellikle kaymak, çilek, karadut ve fıstık harika ötesi lezzette. Hepsi doğal. Ve kaymaklı olan tamamiyle süt kokuyor. Sahibi de pek bir güler yüzlü, hoş sohbeti ise sıra beklerken sizi adaya daha bir bağlıyor.

Dondurmalarımızı alıp tekrardan yürüyüşe koyulduk. Aklımıza burada yaşamayı koyup, kafası havada gezen iki insan olarak tüm evleri süzmeye başladık. Mimari genellikle rum etkisinde. Çiçekler deseniz her evin önünde rengarenk şekilleriyle selamlıyor her gelen geçeni. Kediler, köpekler ve kuşlar da aynı tastan su içecek kadar samimi ve dost şekilde takılıyorlar. Burada şaşırtıcı bir sıcaklık hakim.

Bu arada boş ev bulabildik mi hayır. Zaten dönem olarak da pek mümkün değilmiş bu. Biz de ütopik hayalimizi biraz itelemek zorunda kalarak gezimize devam ettik.

Oksijenden midir, denizden midir nedir pek bir acıkıyor insan burada. Bir de evler arasında dolanınca karnımızın zil çalmasına engel olamadık doğrusu. Balık yemek istemediğimiz için daha farklı bir şeyler yiyelim diye aranıyorduk ki; saati umursamadan menemen yiyen insanlar gördük. Neden olmasın diyerek daldık içeri ve biz de birer menemen ve çay söyledik. Sahanda getirdikleri menemenin yanına kızarmış ekmek veriyorlar. Sanırım onun kokusu bile açlığımızı ikiye katlamaya yetti.İsmi Ergün Cafe Patisserie. Zaten buraya gelen herkes kurabiye, pasta, kek ve poğaçalarından elbet yemiştir. Fazlasıyla tercih edilen ufak bir mekan burası. Yanınıza oturan herkesle ister istemez muhabbet kuruyorsunuz. Son derece sempatik bir ortam hakim.

Yemeğimizi afiyetle yedikten sonra tüm ara sokaklara gire çıka sokaklar arası turumuzu atmaya devam ettik. At arabasına binmeyi asla tercih etmiyoruz ikimiz de. Hayvan sevgimiz buna engel oluyor ama siz tercih ederseniz güneş altında biraz beklemeniz gerekiyor. Fiyatlarını sormak ise maalesef aklıma gelmedi. Zaten çok fazla at arabası da bulunmuyor burada. Dedim ya pek bir sakin Burgaz diğer adalara kıyasla.

Cami, kilise ve medreseleri de devasa büyüklükte, şık ve farklı bir mimariye sahip. Fazlaca eskiler. Depremde hasar görseler de şimdi her biri sapasağlam duruyorlar. Aslında Sait Faik Abasıyanık Müzesi de görmek istediğim yerlerden biriydi fakat; Pazartesi – Salı günleri kapalıymış o sebepten göremedik.

Bu arada dayanamayıp bir dondurma daha aldık Sinem Dondurma’dan. Günü oldukça keyifli, bol oksijenli ve masmavi bir deniz ile kapadık. Saat 15:30 vapuruna binerek kalabalık şehrimizin yolunu tuttuk. Güneşten kızaran bir cildimiz, oksijene doyan ciğerlerimiz ve günü huzurlu geçirdiği için arınmış olan ruhumuzla bir tatil gününü böyle değerlendirdik.

Biz fazlasıyla keyif aldık. Sessiz ve güzel yerleri keşfetmek, İstanbul’un içinde olup, ,İstanbul’dan bu kadar uzak kalmak istiyorsanız, Burgaz Adası biçilmiş kaftan benden söylemesi.Boş gün değerlendirmek için bundan iyi bir yer de kolay kolay bulamazsınız. Eğer ki gitmeye karar verirseniz dondurmacı amcaya, Boncuk köpeğe ve deniz kenarına bizden selam söylemeyi de unutmayın lütfen.

Güzel günlere…

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

Burgazada-gezisi

20140519_100858

Burgazada-gezisi2

Burgazada-gezisi3

Burgazada-gezisi

 

 

Be first to comment