Hulusi Tunca’dan 80’ler Dönemi

Eski dönemlere fazlaca meraklı biri olarak Hulusi Tunca yaşanmışlıkları pek bi’ sevimli geliyor doğrusu.

Meraklıları ve o dönemdekiler bilirler Hulusi Tunca’nın kim olduğunu. Müthiş bir müzik otoritesi, sanattan son derece anlayan bilgili bir eleştirmen, usta gazeteci ve dönem değerlilerinden HEY Dergisi’nde genel yayın müdürlüğü yapmış büyük üstadtır

IMG_4396Kendisi yaşadığı dönem ve röportajlarını paylaştığı kitaplarını sergilemeye devam ediyor. Yetmişler sonrasında şimdi de Seksenler’i gördüm kitapçıda. Aldım hemen ve başladım keyifle okumaya.

IMG_4402

Barış Manço’lu Kurtalan Ekspres’ten, Emel Sayın’ın gelecek planlarına; Seyyal Taner’in liste sıralamasından, Sezen Aksu’nun doğumuna en acayip hikaye ve röportajlara yer vermiş bu kitapta.

Giriş kısmında dönemin en değerli isimlerinin HEY dergisi ve kendisi ile ilgili yorumları, ardından da dikkat çekici dönem röpörtajları yer alıyor.

IMG_4401

Her nokta ve ifadesinde bahsettiği dönem gazeteciliğinin zahmetli, yorucu ve emek gerektiren halleri de şimdiki zamanın ne denli ileri seviyede olduğunun bir başka kanıtı.

İnsan gücünün zirvede olduğu bir dönemde haftalık dergi çıkarmak sanırım en zor mesleklerden birisiydi o zamanlar.

Açıkçası HEY dergisini böyle fazla ve detaylı bilmiyordum. Bu kitap sayesinde öğrendim. Meğer sanat camiasında ne büyük yeri, ne değerli kriterleri ve ödülleri varmış.

IMG_4400

Tüm yeni kaset çıkaran ünlüler heyecanlar HEY dergisine konu olmayı bekler, köşe yazarlarının konser eleştirilerini hemen düzenler ve saygı duyarlarmış. O günlerde bu dergiye çıkan, hatta ve hatta kapak olan kişi asıl o zaman ünlü ve kıymetli sayılırmış.

Şimdiki gibi milyonlarca kanal, milyonlarca şarkıcı ve milyonlarca kafasına göre eleştirmen olan boş kelimeli yorumcular yokmuş. Her şey gerçek, herkes emektar, her söz anlamlı ve her sanat aşkla yapılırmış.

IMG_4397

Günümüzle kıyasladığımda ne yazık ki; sevindiğim haller oldukça az o günlere göre. Gelişen teknoloji ve yenilikleri kimleri ya da hangi değerli aldı bizden bilmiyorum ama, geçmişi okudukça daha bir özeniyorum o dönem insanına.

Siz de 80’ler dönemini merak ediyor ve detaylıca incelemek istiyorsanız kitabı tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. Alacaklara şimdiden keyifli okumalar. 🙂

Be first to comment